Aktualności

27-latka sprzedając sukienkę za 100 zł straciła ponad 22 000 zł

Data publikacji 16.04.2024

Policjanci z zamojskiej komendy otrzymali zgłoszenie o oszustwie przy sprzedaży sukienki. Sprzedająca myśląc, że ma do czynienia z uczciwym kupcem, nic nie podejrzewając kliknęła w przesłany jej link i podała dane, o które była proszona – numer i PIN swojej karty płatniczej. Niestety zamiast oczekiwanego zysku straciła ponad 22 000 zł. Podczas transakcji internetowych zawsze zachowajmy ostrożność.

27-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego w minioną niedzielę na portalu społecznościowym ogłosiła, że chce sprzedać sukienkę za 100 złotych. Po krótkiej chwili odezwała się do niej osoba informując, że jest zainteresowana zakupem. Napisała również, że opłaciła już przesyłkę kurierską. Do wiadomości dołączony był link. Po kliknięciu w link 27-latka została przekierowana na stronę, gdzie w odpowiednie pola wpisała numer i PIN do swojej karty płatniczej. Po chwili zadzwoniła do niej osoba przedstawiając się za pracownika banku.

Wtedy 27-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Szybko zalogowała się na swoje konto internetowe, gdzie zobaczyła dwa przelewy wychodzące na łączną kwotę ponad 22 000 złotych. Zadzwoniła na infolinie banku i i zablokowała dostęp do konta, karty oraz aplikacji. Później przyszła do komendy i zgłosiła sprawę zamojskim policjantom.

Zanim zdecydujesz się na sprzedaż towaru za pośrednictwem Internetu zapoznaj się z procedurą działania kupno-sprzedaż, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nigdy nie działaj pod wpływem chwili. Czujność powinna wzbudzić: szybka odpowiedź na ogłoszenie, sposób dostarczenia przesyłki sugerowany przez kupującego i propozycja ze strony kupującego co do zorganizowania i pokrycia kosztów dostawy, przesłanie przez kupującego linku z informacją, iż kliknięcie w niego umożliwi odbiór pieniędzy za sprzedawany towar oraz prośba o dane osobowe oraz z karty płatniczej.

Sprzedając towar on-line pod żadnym pozorem nie udostępniaj danych z kart płatniczych, czy też danych do logowań. Nie korzystaj z linków otrzymanych za pośrednictwem sms, komunikatora czy też poczty elektronicznej.

To od naszej ostrożności i świadomości zagrożenia zależy, czy staniemy się ofiarą oszusta. Zachowajmy więc czujność i nie pozwólmy przestępcom bogacić się naszym kosztem.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Powrót na górę strony