Puławy: Zabezpieczone monety z XI wieku - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Puławy: Zabezpieczone monety z XI wieku

Data publikacji 01.09.2015

Puławscy kryminalni zabezpieczyli u 31 latka z Puław monety pochodzące z XI wieku. Mężczyzna od dłuższego czasu próbował ustalić wartość zabytku celem dalszej odsprzedaży. Według Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków są to srebrne monety pochodzące najprawdopodobniej ze skarbu odkrytego w 1932 roku w Karczmiskach. Policjanci wyjaśniają w jakich okolicznościach znalazły się w rękach puławianina. Pamiętajmy, że wszystkie przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo odnalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa.

     Puławscy kryminalni w wyniku przeszukania u mieszkańca Puław odnaleźli 13 srebrnych i niezwykle rzadkich monet pochodzących z XI wieku. Wśród zabezpieczonych monet jest 12 denarów datowanych na lata 1070-1138 z wizerunkami Bolesława II Śmiałego i Bolesława II Krzywoustego oraz jeden Brakteat. 31 letni mężczyzna próbował ustalić wartość monet aby dalej je odsprzedać. Puławscy policjanci są w posiadaniu opinii Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który stwierdził, że zabezpieczone monety pochodzą najprawdopodobniej ze skarbu odkrytego w 1932 roku w Karczmiskach. Niemal wszystkie odkryte wówczas monety (4500 sztuk) trafiło do Zbiorów Sztuki na Zamku w Warszawie. 

     Policjanci wyjaśniają w jakich okolicznościach znalazły się w rękach puławianina. Pamiętajmy, że wszystkie przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo odnalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa.

MK