Radzyń Podl.: Przewoził fordem 7 tys. paczek nielegalnych papierosów - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Radzyń Podl.: Przewoził fordem 7 tys. paczek nielegalnych papierosów

Data publikacji 19.09.2016

Policjanci radzyńskiej komendy zatrzymali 32-letniego mieszkańca gminy Piszczac, który przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy. W jego fordzie galaxy funkcjonariusze ujawnili 7 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych. Posiadanie papierosów bez polskich znaków akcyzy stanowi naruszenie przepisów karno-skarbowych i zagrożone jest karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności do lat 3.

Policjanci ogniwa patrolowo interwencyjnego z radzyńskiej komendy patrolowali teren miejscowości Żakowola Poprzeczna. Ich uwagę zwrócił kierujący fordem galaxy, który na widok radiowozu oznakowanego nagle zmienił kierunku jazdy. W związku z nerwowym zachowaniem kierującego funkcjonariusze postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. W trakcie czynności 32–latek oświadczył, iż nie posiada żadnych dokumentów tożsamości, jak również dokumentów wymaganych podczas kontroli drogowej.

Mężczyzna nie był w stanie podać, w jaki sposób wszedł w posiadanie forda i kto jest jego właścicielem. Z uwagi na wiele niejasności oraz nerwowe zachowanie mężczyzny, funkcjonariusze postanowili sprawdzić wnętrze pojazdu, gdzie w przestrzeni ładunkowej ujawnili 7 tys. paczek wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a także dokumenty na pojazd.

W trakcie wykonywania czynności na miejscu kontroli drogowej policjanci zauważyli nieopodal samochód osobowy marki Seat Ibiza. W pojeździe znajdował się 26-letni mieszkaniec Jastrzębia Zdroju, który nie potrafił podać powodu swojego pobytu w tym miejscu. W środku jego pojazdu policjanci ujawnili saszetkę, w której znajdowały się pieniądze w kwocie 35 tysięcy złotych. Mężczyzna tłumaczył, iż posiadane pieniądze otrzymał jako odszkodowanie za pobicie. Jak się później okazało pieniądze były przeznaczone na zakup kontrabandy przewożonej przez 32-latka.

Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Do sprawy został także zatrzymany szwagier kierującego fordem, również 32-letni mieszkaniec gminy Piszczac.

Wartość uszczuplenia należnego podatku oszacowano wstępnie na łączną kwotę prawie 120 tysięcy złotych. Mundurowi zabezpieczyli nielegalny towar i ustalają wszelkie okoliczności zdarzenia.

Posiadanie papierosów bez polskich znaków akcyzy stanowi naruszenie przepisów karno-skarbowych i zagrożone jest karą grzywny oraz karą pozbawienia wolności do lat 3.

P.M.