Zamość: Seminarium pn „Bezpiecznie – chce się żyć” - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Zamość: Seminarium pn „Bezpiecznie – chce się żyć”

Data publikacji 29.09.2016

Policjanci włączyli się w działania fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego promujące bezpieczne zachowania na drodze. Podczas wczorajszego seminarium, które odbyło się w zamojskim domu kultury zaprezentowano licznie zgromadzonej publiczności zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym na terenie lubelszczyzny i powiatu zamojskiego.

Nikt z nas nie dopuszcza do siebie myśli o tym, że mógłby stać się ofiarą wypadku drogowego. A jednak codziennie na naszych drogach ktoś ginie i zostaje ranny. Za większość zdarzeń drogowych winę ponosi człowiek – jego brawura, lekkomyślność, brak wyobraźni, a także prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dlatego też, tak ważna jest profilaktyka i edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego bez względu na wiek.

Wczoraj w sali widowiskowej zamojskiego domu kultury odbyło się seminarium pod nazwą „Bezpiecznie – chce się żyć”. Inicjatorem spotkania była fundacja Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz Wojciech Pasieczny były funkcjonariusz drogówki stołecznej policji.

Uczestnikom spotkania zaprezentowano krótki film traktujący o dramatycznych skutkach wypadków drogowych. W filmie przedstawiono relację i przeżycia rodziny, która straciła bliską osobę w wypadku jaki wydarzył się na przejściu dla pieszych. Refleksją dotyczącą skutków wypadku podzielił się również z widzami sprawca potrącenia, odbywający karę w więzieniu. O czynnościach podejmowanych na miejscu wypadku i towarzyszących im emocjach opowiedział także funkcjonariusz policji. Zaprezentowany materiał miał zmusić do zastanowienia i refleksji.

W dalszej części przedstawiona została  tematyka dotycząca  bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie całej Lubelszczyzny  oraz samego powiatu zamojskiego. Zaprezentowane zostały statystyki, główne przyczyny zdarzeń drogowych oraz udział nietrzeźwych kierujących w tego rodzaju zdarzeniach. Chętni, przy użyciu alko i narkogogli mogli sprawdzić jak widzi świat kierujący po spożyciu alkoholu lub substancji narkotycznych. Zwieńczeniem programu edukacyjnego był akustyczny koncert zespołu De Mono.

W ramach programu podobne spotkania odbyły się 27.09.2016 roku o godz. 17.00 i  20.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15 w Lublinie oraz 28.09.2016roku w Chełmskim Domu Kultury, ul. Tysiąclecia 1 w Chełmie.

J.K.