Lublin: Nie UFAJ nieznajomym!!! - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lublin: Nie UFAJ nieznajomym!!!

Data publikacji 03.01.2017

Policjanci kolejny raz apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Wczoraj 18 tys. zł straciła mieszkanka Lublina, która uwierzyła, że uczestniczy w policyjnej akcji. Kobieta wypłaciła pieniądze z banku, a później zgodnie ze wskazówkami oszustów wrzuciła je do kosza na śmieci. Pamiętaj - nigdy nie przekazuj swoich oszczędności nieznajomym.

Ponad 18 tys. zł straciła mieszkanka Lublina, która była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji. Kobieta odebrała wczoraj telefon. Mężczyzna podał się za funkcjonariusza CBŚ i oświadczył, że 77 latka będzie uczestniczyła w działaniach wymierzonych przeciw oszustom bankowym. Fałszywy funkcjonariusz polecił, by natychmiast udała się do placówki bankowej i wypłaciła swoje oszczędności.  Później zgodnie z instrukcją mieszkanka Lublina wrzuciła pieniądze do jednego z koszy na śmieci. Kiedy po pewnym czasie wróciła gotówki nie było.

Pamiętajmy, że opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

 Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

R.L.R

 

Ładowanie odtwarzacza...