Puławy: Profilaktycznie o czynach karalnych i bezpieczeństwie w sieci - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Puławy: Profilaktycznie o czynach karalnych i bezpieczeństwie w sieci

Data publikacji 17.03.2017

O tym w jaki sposób nie narazić się na odpowiedzialność karną oraz bezpiecznie korzystać z Internetu dowiedzieli się uczniowie z Zespołu Szkół Europejskich w Puławach podczas spotkania z policjantkami z puławskiej komendy. Najwięcej pytań dotyczyło służby w Policji.

W tym tygodniu policjantki z puławskiej komendy odwiedziły uczniów Gimnazjum i Liceum z Zespołu Szkół Europejskich w Puławach. Tematem przewodnim była odpowiedzialność karna nieletnich oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo w sieci. W spotkaniu uczestniczyło prawie osiemdziesięcioro uczniów oraz kilkoro nauczycieli. Omówione zostały najczęściej popełniane przez młodych ludzi czyny karalne czyli określone wykroczenia i przestępstwa, przedział wiekowy po którym odpowiadać będą już jak osoby dorosłe, konsekwencje prawne jakie mogą im grozić. Ponadto przedstawiono w jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z Internetu, jak ważne jest czytanie regulaminów portali społecznościowych i jakie mogą być konsekwencje ich łamania.

Uczniowie dowiedzieli się również czy bezpiecznie jest umawiać się z ludźmi poznanymi w wirtualnym świecie oraz czy wrzucając do „neta” różne treści pozostaje się anonimowym. Poruszony został temat ochrony danych osobowych w kontekście zamieszczania zdjęć i filmów, na których są inne osoby. Przypomniano młodym ludziom, że korzystanie z nielegalnych oprogramowań i gier jest karalne, a ich opiekunowie mogą ponieść za to poważne konsekwencje, w tym finansowe.

E.R.K.