KWP: O bezpieczeństwie cyklistów na Paradzie Rowerowej - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

KWP: O bezpieczeństwie cyklistów na Paradzie Rowerowej

Data publikacji 01.07.2017

"Parada Rowerowa" to nazwa akcji profilaktycznej, której celem jest edukacja rowerzystów w kontekście bezpiecznego poruszania się po drogach. Wydarzenie to odbyło się dziś w wielu miastach naszego województwa w ramach ogólnopolskiej akcji pod patronatem MSWiA ”Kręci mnie bezpieczeństwo”.

W Lublinie akcję przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP wspólnie z  Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lublinie. W programie znalazły się zajęcia teoretyczne jak i  praktyczne w zakresie edukacji rowerowej dla dzieci oraz ich rodziców.  Na Miasteczku  Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich, zarówno ci młodsi jak i starsi przemierzali trasy ucząc się prawidłowych nawyków.  Ponadto przygotowano prezentację specjalistycznego sprzętu Policji, gry i zabawy,  kącik plastyczny dla dzieci. Każdy, kto przyjechał rowerem, mógł go na chwilę „oddać” w ręce Policji celem oznakowania.

O bezpieczeństwie na drodze w ramach tej akcji rozmawiali z mieszkańcami także biłgorajscy stróże prawa. Mundurowi  uczulali miłośników jednośladów  na fakt, że jako uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa, zarówno w stosunku do kierujących innymi pojazdami jak i pieszych.

W akcję zaangażowali się także dzielnicowi, którzy promując aplikację „Moja Komenda” oraz  Program „Dzielnicowy bliżej nas” zachęcali mieszkańców do oznakowania swoich jednośladów. W akcję włączyły się także lokalne media, które zawsze chętnie wspierają wszelkie akcje związane z propagowaniem zdrowego stylu życia i zwiększania bezpieczeństwa. Mimo deszczowej aury chętnych do oznakowania rowerów nie brakowało. W sumie policjanci oznakowali około 30 jednośladów.

Podobne działania zorganizowali też dziś policjanci w powiecie łukowskim, którzy zaprosili cyklistów na obiekt Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Browarnej w Łukowie. Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze podkreślając też ciążące na cyklistach obowiązki.  

Rowerzyści to grupa uczestników ruchu drogowego, która  narażona jest, obok pieszych,  na bardzo poważne konsekwencje wypadków drogowych. Z doświadczeń Policji wynika, że   znajomość przepisów i ich przestrzeganie nie są jednak najmocniejszą stroną cyklistów. Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,

- nieprawidłowe wyprzedzanie,

- nieprawidłowe skręcanie,

- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Dlatego też  ciągła edukacja o zasadach i przepisach poruszania się na „dwóch kółkach” jest nadal aktualna.  Bardzo ważne jest to, aby uczyć prawidłowych zachowań i nawyków już tych najmłodszych.  

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w akcji. Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego życzymy szerokiej i zawsze bezpiecznej drogi!

AK
JK
MJ