KWP: Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sierpniowego weekendu - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

KWP: Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sierpniowego weekendu

Data publikacji 11.08.2017

Przed nami kolejny, tym razem przedłużony weekend tegorocznych wakacji. Na drogach naszego województwa, zwłaszcza tych prowadzących do miejscowości turystycznych będzie panował wzmożony ruch. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że najchętniej wypoczywamy nad wodą. Nie możemy jednak lekceważyć zagrożeń jakie niesie ze sobą woda.

     

Przed nami kolejny, tym razem przedłużony weekend tegorocznych wakacji . Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Podczas kontroli drogowych  będą zwracali uwagę na korzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie odpowiednich urządzeń do przewozu dzieci. Będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

     

Dla tych wszystkich, którzy łamią przepisy pobłażania ze strony policjantów nie będzie. Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy na lekkomyślność czy brawurę innych uczestników ruchu.

    

Jak przygotować się do podróży?

Należy zadbać o dobry stan techniczny pojazdu, dokładne zaplanować trasy podróży, uwzględniając prognozę pogody. Pamiętajmy by siadając za kierownicę być wypoczętym i trzeźwym. Należy zapewni sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

Wypoczynek nad wodą

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

 

R.L.R