Aktualności

Opole Lub.: Na przejściu dla pieszych wjechał w 7–latka i jego matkę

Data publikacji 13.10.2017

Policjanci wyjaśniają okoliczności groźnego zdarzenia drogowego, do którego doszło wczoraj w Poniatowej. 65–letni poniatowianin kierujący BMW wjechał w przechodzącą przez przejście dla pieszych wraz z 7 – letnim synem kobietę. Dziecko oraz jego matka z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący przechodzącego przez jezdnię 7–latka i jego matki nie widział.

Wczoraj po godzinie 18:00 dyżurny opolskiej policji przyjął zgłoszenie o tym, że na ulicy Nałęczowskiej w Poniatowej doszło do potrącenia matki z dzieckiem  przechodzących na przejściu dla pieszych. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierujący pojazdem marki BMW 64–latek z Poniatowej najprawdopodobniej nie zauważył, że przez przejście dla pieszych przechodzą ludzie. Auto wjechało w dziecko i jego matkę. Obydwoje z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że kierujący BMW był trzeźwy.  Prowadzone w tej sprawie postępowanie pozwoli ustalić wszystkie okoliczności zdarzenia.

Policjanci apelują o odpowiedzialną i bezpieczną jazdę. Jesień, to szczególnie trudny okres na drogach charakteryzujący się obniżeniem widoczności i nagłymi zmianami warunków atmosferycznych. W takich warunkach musimy zwracać baczną uwagę na to, co dzieje się na drodze by odpowiednio zareagować w obliczu różnych – nierzadko zaskakujących nas okoliczności. Szczególnie zwracać uwagę musimy w pobliżu przejść dla pieszych oraz w okolicach gdzie panować może natężony ruch pieszych.

Jako piesi pamiętajmy o odblaskach. Po wejściu w życie nowelizacji prawa o ruchu drogowym, obowiązek używania tych elementów dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu, po drogach mieszczących się poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy jednak do korzystania z elementów odblaskowych w każdych okolicznościach. Mając na sobie kamizelkę odblaskową stajemy się widoczni nawet z odległości już 150 metrów. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni nas przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna.

Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, ale możemy również zadbać o nasze bezpieczeństwo korzystając z odblasków, które uratowały już niejedno życie.

E.Ż.