Nic nie może zwalniać nas z myślenia o bezpieczeństwie na drodze! - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Nic nie może zwalniać nas z myślenia o bezpieczeństwie na drodze!

Data publikacji 24.12.2017

Trwają świąteczne wyjazdy apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze. Od piątku na naszych drogach doszło do 17 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób – w tym czterech pieszych. Rannych w wypadkach zostało 16 osób. Odnotowaliśmy także blisko 180 kolizji , zatrzymaliśmy 30 nietrzeźwych kierujących.

Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe wyprzedzanie. Do tego dochodzą brak doświadczenia, umiejętności oraz towarzyszące temu brawura i lekkomyślność za kierownicą. Nie tylko przestrzeganie przepisów ale również życzliwość, wzajemny szacunek oraz kierowanie się rozsądkiem może pomóc nam uniknąć wypadków.  

Trwają świąteczne wyjazdy apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze. Od piątku na naszych drogach doszło do 17 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób – w tym czterech pieszych. Rannych w wypadkach zostało 16 osób. Odnotowaliśmy także blisko 180 kolizji,  zatrzymaliśmy 30 nietrzeźwych kierujących.

Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj tuż przed północą w miejscowości Zagórze w powiecie lubelskim.  Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierujący oplem vektrą, potrącił pieszego znajdującego się przy osi jezdni. W wyniku uderzenia pieszy upadł na przeciwny pas ruchu wprost pod koła jadącego mercedesa. 32 letni mężczyzna zmarł na miejscu zdarzenia. Kierujący pojazdami byli trzeźwi.

Dzisiejszy poranek niestety również rozpoczął się tragicznie. Do wypadku doszło w miejscowości Wólka Dobryńska. Kierujący samochodem m-ki Nissan, 36 letni mężczyzna, potrącił 79 letnią kobietę, która miała nagle wejść na jezdnię. Pomimo udzielonej pomocy, najpierw przez samego kierującego, a później załogę karetki pogotowia kobiety nie udało się uratować. Kierowca w chwili zdarzenia był trzeźwy.

W obu przypadkach wszystkie czynności pod nadzorem prokuratury wyjaśnianie są przez policjantów.

Nie igrajmy z losem i własnym bezpieczeństwem. Szczęście może nam sprzyjać, ale do czasu. Tak było w przypadku 40 letniego mieszkańca powiatu tomaszowskiego. Mężczyzna na początku grudnia zginął w wypadku.  Poruszał się nieprawidłową stroną jezdni, nie miał żadnych elementów odblaskowych. Po drugiej stronie jezdni znajdował się chodnik. Gdyby z niego skorzystał pewnie nie doszłoby do tragedii.  Jak ustalili policji w ostatnim czasie pieszy był uczestnikiem dwóch innych zdarzeń w ruchu drogowym.

 

Pamiętajmy:

- Pieszy: nie może lekceważyć obowiązku poruszania się lewą stroną drogi. Używajcie elementów odblaskowych. Pamiętajcie, że ubrany na czarno człowiek poruszając się po zmroku jest praktycznie niewidoczny dla prowadzących samochody.

- Rowerzysta: powinien poruszać się tylko i wyłącznie na sprawnych, oświetlonych rowerach i zawsze na trzeźwo.

 - Kierowcy: muszą zaś pamiętać, że nieostrożność, lekkomyślność i brawurą mogą skończyć się czyjąś śmiercią.

Apeluję, zatem do wszystkich uczestników ruchu o poszanowanie własnego życia, życia bliskich nam osób i wszystkich tych, których spotkamy na drodze swojej podróży.

R.L.R.