Zamość: Piesi pod czujnym okiem policjantów - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Zamość: Piesi pod czujnym okiem policjantów

Data publikacji 13.01.2018

Policjanci z Zamościa podsumowali działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym. 85 kierujących, którzy naruszyli przepisy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w tym 35 pieszych stwarzających zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu to m.in. bilans akcji.

W ubiegły czwartek bezpieczeństwo osób pieszych poruszających się po terenie Zamościa oraz powiatu zamojskiego było pod szczególnym nadzorem zamojskiej drogówki. Policjanci obserwowali przejścia dla pieszych zwracając uwagę, czy kierowcy zachowują szczególną ostrożność względem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie tylko kierujący znaleźli się pod czujnym okiem mundurowych. Drogówka kontrolowała również zachowanie osób pieszych, sprawdzając czy swoim zachowaniem nie stwarzają zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Niestety nie obyło się bez mandatów. Jak się okazuje nie wszyscy uczestnicy zamojskich dróg potrafią bezpiecznie poruszać się po naszym powiecie. W czasie akcji policjanci ujawnili łącznie 85 wykroczeń związanych z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za popełnione wykroczenia policjanci stosowali różne formy środków karnych, dominowały mandaty – nałożono ich 71, ale były również wnioski do sądu i pouczenia. Z tej ogólnej liczby wykroczeń 35 dotyczyło zachowania się pieszych. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców wobec pieszych było przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz nieudzielenie pierwszeństwa osobie pieszej na przejęciu.

W tym dniu mundurowi ujawnili również dwóch nietrzeźwych kierowców, którzy na „podwójnym gazie” poruszali się po drogach naszego powiatu. Został ujawniony również jeden amator szybkiej jazdy, który w Kolonii Horyszów w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h. Jest to już dziewiąty w tym roku kierujący, któremu policjanci z Zamościa zatrzymali uprawnienia z powodu zbyt szybkiej jazdy w terenie zabudowanym – powyżej 50 km/h. W styczniu bieżącego roku po drogach powiatu zamojskiego najszybciej jeździli, stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, młodzi kierowcy, w wieku dwudziestu paru lat. Najmłodszy pirat drogowy miał 18 lat. Tylko dwoje kierowców jeżdżących z prędkością powyżej 50 km/h to pięćdziesięciolatkowie z Zamościa oraz gminy Zwierzyniec, wśród nich jest jedna kobieta.

W poniedziałek kolejna akcja zamojskiej drogówki. Tym razem szczególną uwagę mundurowi zwrócą na piratów drogowych, którzy poruszając się z nadmierną prędkością stwarzają poważne zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

D.K-B