Aktualności

Ryki: Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie w Nowodworze

Data publikacji 13.02.2018

W Domu Strażaka w Nowodworze policjanci rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie. Celem spotkania było propagowanie przedsięwzięć prewencyjnych skierowanych do osób w różnym wieku oraz omówienie metod działania oszustów i naciągaczy. Funkcjonariusze zaprezentowali również obecnym funkcjonalność i możliwości wykorzystania aplikacji „Moja Komenda” oraz „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i zachęcali do korzystania z tych technologii na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Policjanci ryckiej komendy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Wykorzystują różne okazje, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Przekazywane informacje i przestrogi mają ich uchronić przed nieprzyjemnymi sytuacjami. W takim właśnie celu wczoraj w Domu Strażaka spotkali się z mieszkańcami gminy Nowodwór. W trakcie wystąpienia poruszyli wiele istotnych zagadnień na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Na początku spotkania omówiono aplikacje „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Funkcjonariusze zaprezentowali możliwości jakie dają te narzędzia i zachęcili do korzystania z nich np. w celu łatwego kontaktu ze swoim dzielnicowym, czy wskazywania niepokojących sytuacji i zjawisk występujących w środowisku lokalnym, właśnie za pomocą mapy zagrożeń.

Oczywiście nie zabrakło informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przypomnieli podstawowe zasady poruszania się po drogach i o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Wskazywali, że odpowiednia widoczność na drodze i troska o własne bezpieczeństwo powinny zachęcić wszystkich do noszenia odblasków również w miejscach, w których przepisy tego nie wymagają, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Najwięcej uwagi poświęcono działaniom sprawców przestępstw i metodom, które wykorzystują, aby okraść swoją ofiarę. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na różne sytuacje, w których lekkomyślność, czy zbytnie zaufanie mogą doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Przedstawili, kogo najczęściej typują na swoje ofiary przestępcy. Tu nie było wątpliwości, że wciąż najbardziej narażonymi na takie działania są osoby starsze, samotnie, mieszkające na uboczu, których łatwowierność, dobre serce i łaknienie rozmowy z drugą osobą niejednokrotnie skutkuje niemiłymi konsekwencjami. Policjanci przypominali o zasadzie ograniczonego zaufania oraz zachowaniu zdrowego rozsądku i czujności. Apelowali do mieszkańców, aby również przekazane im informacje rozpowszechniali wśród najbliższych tak, aby ich rodziny wiedziały o zagrożeniach wynikających z wizyty nieznajomego lub związanych z oszustwami np. „na wnuczka”, „policjanta”, czy „pracownika pomocy społecznej”.

Przypominamy! Aby nie stać się ofiarą oszustów i złodziei należy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności:

  • W przypadku odebrania telefonu z prośbą o pomoc finansową od bliskiej osoby, która nagle znalazła się w trudnej sytuacji lub potrzebuje gotówki na okazjonalny zakup samochodu, nieruchomości lub innego towaru, najpierw skontaktuj się z krewnym albo innymi członkami rodziny, aby potwierdzić, czy przekazana historia jest prawdziwa. Bardzo często zdarza się, że oszuści podają się za bliskich i przedstawiając wymyśloną opowieść manipulują swoją ofiarą, aby ta sama przekazała podstawionej osobie pieniądze lub wartościowe przedmioty, myśląc że pomaga bliskiemu.
  • Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Nie ufaj takim telefonom. Jeżeli ktokolwiek dzwoni prosząc o pieniądze, nie podejmuj pochopnych działań. Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które trzymasz w domu lub przechowujesz na koncie i nie ulegaj presji czasu wywieranej przez rozmówców - oszustów.
  • Nie wpuszczaj do domu nieznanych osób oraz takich, które oferują do sprzedaży towary po atrakcyjnych cenach, podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji lub proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętaj, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby uśpić czujność domownika i wzbudzić jego zaufanie.
  • Jeżeli do Twoich drzwi zapuka obca osoba podająca się za pracownika jakiejkolwiek instytucji, zawsze żądaj okazania stosownej legitymacji. Jeżeli jesteś w tym czasie sam w domu, poproś o wizytę w innym ustalonym terminie i zaproś na nią również kogoś zaufanego, kogoś z rodziny lub sąsiada. Telefon do instytucji, na którą powoływał się nieznajomy również jest wskazany.
  • Nie wpuszczaj do domu osób, które oferują sprzedaż przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach. Skuszony okazją możesz nie zauważyć, że w czasie prezentacji towaru ktoś penetruje i okrada mieszkanie. Możesz też sam narazić się na odpowiedzialność karną, jeżeli zakupiony towar jest kradziony.
  • Jeżeli nie zamierzasz wpuścić domokrążców do mieszkania, nie otwieraj im drzwi. Zdarza się, że prezentacja towaru lub prośba o szklankę wody jest tylko pretekstem, aby wejść do mieszkania, nawet przy użyciu siły. W sytuacji, gdy drzwi są już otwarte, a nieznajomych kilku, jest to już bardzo łatwe.
  • Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą się wydarzyć. Jeżeli czyjeś zachowanie Cię zaniepokoi lub zauważysz w swojej okolicy podejrzane osoby koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod numery: 997 lub 112.

K.S.

Powrót na górę strony