Zamość: Odpowiedzą za rozbój  - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Zamość: Odpowiedzą za rozbój 

Data publikacji 21.03.2019

Policjanci ze Szczebrzeszyna zatrzymali trzech młodych mężczyzn oraz nastolatkę podejrzanych o rozbój. Z relacji pokrzywdzonego wynika, że 17-letnia znajoma poprosiła go o przysługę, a kiedy przyszedł w umówione miejsce został pobity przez mężczyzn w wieku 16, 20 i 21 lat. Napastnicy zabrali mu telefon i kurtkę. Za to przestępstwo dorosłym podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności, natomiast nieletniemu - środek wychowawczy lub poprawczy, o którym zdecyduje sąd rodzinny i nieletnich.  

Do zdarzenia doszło w niedzielę na przystanku autobusowym w jednej z miejscowości gm. Szczebrzeszyn. Pokrzywdzony 18-letni mieszkaniec tej gminy, przyszedł tam, ponieważ znajoma poprosiła go o kilka papierosów. Młodzieniec nagle został zaatakowany przez trzech mężczyzn. Napastnicy popychali go i uderzali pięściami. Jeden z nich zabrał 18-latkowi kurtkę, w której  był telefon. Pokrzywdzonemu udało się uciec na sąsiadującą z przystankiem posesję. Napastnicy gonili go, jednak po chwili odpuścili i uciekli zabierając ze sobą kurtkę i telefon pokrzywdzonego.  

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policjanci ze Szczebrzeszyna. Dzięki  wnikliwej analizie zebranego materiału, następnego dnia po zdarzeniu, zatrzymani zostali podejrzani o dokonanie rozboju dwaj mieszkańcy gm. Szczebrzeszyn w wieku 20 i 21 lat. We wtorek mundurowi dotarli również do 16-latka oraz 17-letniej ich wspólniczki. Dorośli podejrzani trafili do policyjnego aresztu, a 16-latek do Policyjnej Izby Dziecka. Policjanci ze Szczebrzeszyna odzyskali także skradzione przedmioty, które pokrzywdzony stracił podczas rozboju.  

Podejrzani usłyszeli zarzuty za współudział w rozboju. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 12 lat pozbawiani wolności. Stróże prawa zwrócili się do prokuratora o zastosowanie wobec pełnoletnich podejrzanych środka zapobiegawczego. Prokurator  zarządził wobec nich policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonym. 16-latek z uwagi na swój wiek za udział w rozboju będzie tłumaczył się przed sądem rodzinnym i do spraw nieletnich, który zdecyduje jaki środek będzie dla niego  odpowiedni.  

D.K-B.