Aktualności

Biłgoraj: Przyjechał po dzieci niesprawnym autokarem, w zastępstwie przyjechał drugi autokar z … nietrzeźwym kierowcą

Data publikacji 12.04.2019

Dzięki policyjnej kontroli autokaru, przedszkolaki z Józefowa bezpiecznie pojechały na wycieczkę. Mogłoby stać się inaczej. gdyby nie organizatorzy, którzy o tę kontrolę poprosili. Jak się bowiem okazało, pierwszy z mających zabrać dzieci pojazdów był niesprawny technicznie. Z kolei kiedy na miejsce przyjechał drugi autokar, okazało się, że jego kierowca jest nietrzeźwy. Policjanci dbając o bezpieczeństwo podróżujących zachęcają do zgłaszania kontroli autokarów.

Nadeszła wiosna a co za tym idzie rozpoczął się okres wycieczek i weekendowych wyjazdów. Policjanci dbając o bezpieczeństwo podróżujących sprawdzają stan techniczny pojazdów, ważność dokumentów oraz trzeźwość kierowców. Policjanci ruchu drogowego biłgorajskiej komendy wczoraj rano w Józefowie na ul. Broniewskiego przeprowadzali kontrolę autokaru marki Iveco mającego zabrać przedszkolaków na wycieczkę.

Jak wykazała kontrola pojazd nie był sprawny technicznie i decyzją policjantów nie mógł kontynuować jazdy. W związku z sytuacją, na miejsce przyjechał drugi autokar. Pojazd marki Mercedes okazał się technicznie sprawny, natomiast przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu kierowcy wykazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.

Policjanci zatrzymali należący do kierowcy blankiet prawa jazdy i sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do sądu. 37 latkowi z gminy Krasnobród grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Koniec końców przedszkolaki na wycieczkę pojechały ... z trzecim wezwanym na miejsce kierowcą.

Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów wycieczkowych przed podróżą. Aby zgłosić taką kontrolę należy zadzwonić do oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji (84) 686-82-10

Policjanci zachęcają także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stanu trzeźwości kierowcy, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

JK