Aktualności

Każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 24.07.2020

Funkcjonariusze Ruchu Drogowego każdego dnia wyjeżdżają na drogi Lubelszczyzny, by dbać o bezpieczeństwo wszystkich kierujących i pieszych. To na ich widok ściągamy nogę z gazu, a na przejściu dla pieszych czekamy na zielone światło. W naszym garnizonie jest ich blisko pięciuset, to funkcjonariusze, którzy mają ukończone specjalistyczne szkolenia.

Policjanci na motocyklach.

Na przestrzeni minionych 101 lat wiele się zmieniło pod względem społecznym, technologicznym i historycznym. Żyjemy w innych czasach, w innej epoce społecznej, technologicznej i historycznej. To co od początków funkcjonowania naszej służby pozostało niezmienne i przyświeca policjantom podczas codziennej służby to wypełnienie policyjnej roty. Służba w Policji to nie tylko powołanie, ale także szlachetna misja wymagająca poświęcenia i oddania drugiemu człowiekowi. To codzienna dbałość o budowanie wizerunku Policji jako służby profesjonalnej i skutecznej.

Policjant kieruję ruchem.

Współczesną polską Policję tworzą funkcjonariusze zatrudnieni w służbach: kryminalnej, prewencyjnej, kontrterrorystycznej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. W 101. rocznicę powstania Policji Państwowej chcemy Państwu przybliżyć garnizon i pracę lubelskich policjantów.

Policjant zatrzymuje pojazd.

Funkcjonariusze Ruchu Drogowego każdego dnia wyjeżdżają na drogi Lubelszczyzny, by dbać o bezpieczeństwo wszystkich kierujących i pieszych. To na ich widok ściągamy nogę z gazu, a na przejściu dla pieszych czekamy na zielone światło. W naszym garnizonie jest ich blisko pięciuset, to funkcjonariusze, którzy mają ukończone specjalistyczne szkolenia uprawniające ich do: kierowania ruchem drogowym, kontroli stanu technicznego pojazdów silnikowych, obsługi urządzeń kontrolno - pomiarowych, pilotaży oraz motocyklowej asysty.

Policjant mierzy prędkość.

Podczas codziennej służby nie ma mowy o rutynie. Nie ma bowiem dwóch takich samych wypadków czy kolizji. Zawsze trzeba być skupionym, by sprawnie zakończyć obsługę danego zdarzenia. Policjanci niejednokrotnie na miejscu takich wypadków stykają się ze śmiercią, są świadkami ludzkich tragedii. Dlatego to właśnie oni najlepiej wiedzą jak poważne skutki niesie za sobą łamanie przepisów, jazda z nadmierną prędkością czy w stanie nietrzeźwości. Dyscyplinują również pieszych, którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często są ofiarami najpoważniejszych w skutkach wypadków.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.67 MB)

Ruch drogowy zajmuje się również organizowaniem i realizowaniem pilotaży transportów ponadnormatywnych oraz zabezpieczaniem imprez na drogach, takich jak na przykład rajdy samochodowe, wyścigi kolarskie, biegi uliczne czy przemarsze. Do ich zadań należy także przygotowanie i prowadzenie pilotaży pojazdów objętych szczególną ochroną. Poza codzienną służbą „na drodze” policjanci zajmują się analizą stanu bezpieczeństwa, porządku i płynności ruchu. Badają przyczyny i okoliczności powstawania zdarzeń drogowych. Współdziałają i organizują szereg przedsięwzięć na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym z innymi organizacjami i instytucjami. Zajmują się planowaniem i organizowaniem działań i akcji, których cel zawsze jest jeden - poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg.  

Policjanci kierują ruchem

Bardzo często spotykają się z dziećmi i młodzieżą. Podczas takich spotkań opowiadają o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Organizują dla nich pogadanki o bezpieczeństwie, konkursy, przygotowują do egzaminów na kartę rowerową lub motorowerową.

Powrót na górę strony