Aktualności

Parczew: Ukradli świecznik z kościoła. Wpadli podczas kolejnej próby kradzieży

Data publikacji 05.09.2019

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyznom, którzy z Bazyliki Mniejszej w Parczewie ukradli świecznik wykonany z mosiądzu. Złodzieje wpadli w momencie gdy przygotowywali kolejne świeczniki do wyniesienia ze świątyni. Skradziony wcześniej lichtarz mundurowi odnaleźli na skupie złomu.

Do zdarzenia doszło we wtorek po południu. Do dyżurnego parczewskiej komendy wpłynęła informacja o dwóch mężczyznach, którzy na terenie Bazyliki Mniejszej w Parczewie mieli niszczyć świece przy jednym z bocznych ołtarzy. Po zwróceniu im uwagi, mężczyźni pospiesznie opuścili świątynię.

Jak ustalili policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia, sprawcy  przygotowywali wykonane z mosiądzu świeczniki do wyniesienia z kościoła. Ponadto proboszcz zauważył brak dużego lichtarza wykonanego  z takiego samego materiału.

Mundurowi  ustalili rysopisy sprawców i rozpoczęli ich poszukiwania. Po kilkunastu minutach winni byli już w rękach policjantów. Obaj zostali zatrzymani i trafili do policyjnej celi. Skradziony kilka dni wcześniej lichtarz kryminalni znaleźli na dwóch skupach złomu. Złodzieje rozmontowali go, aby nie wzbudzać podejrzeń. Po skompletowaniu wrócił do świątyni.

Z uwagi na to, że wartość skradzionego mienia wyniósł tysiąc złotych, 32 – latek i 62 – latek będą odpowiadać za przestępstwo. Mieszkańcom gminy Parczew grozi do 5 lat pozbawienia wolności.