Lubartów: Uważajmy na smsy z linkiem do płatności internetowych - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lubartów: Uważajmy na smsy z linkiem do płatności internetowych

Data publikacji 08.11.2019

Apelujemy o szczególną ostrożność podczas zawierania transakcji internetowych. Wczoraj do komendy w Lubartowie zgłosił się mężczyzna, który dostał sms o niedopłacie na kwotę 2,31 zł. Logując się na przysłany link wpłacił podaną kwotę. Dostał potwierdzenie z banku o wykonaniu transakcji na kwotę 19 000 zł.

    O tym, że należy zachować ostrożność przy płatnościach internetowych i dokładnie sprawdzać przesłane do nas informacje przekonał się mieszkaniec powiatu lubartowskiego. Mężczyzna dostał sms na swój telefon o niedopłacie na kwotę 2,31zł . Chcąc uregulować kwotę, kliknął w podany w sms link. Po wejściu w link wyświetliła się bramka płatnicza ze wskazaną kwotą. Mężczyzna po zalogowaniu na swoje konto bankowe i dokonaniu przelewu otrzymał z banku potwierdzenie wykonania transakcji na kwotę 19.000 zł . Po zauważeniu nieprawidłowości od razu skontaktował się za swoim bankiem.

    Policjanci ostrzegają po raz kolejny  przed oszustami. Sprawcy stosują różne metody. Wysyłają wiadomości tekstowe o niedopłacie za zakupiony towar, czy też o przekroczeniu wagi przesyłki i konieczności dopłaty. Zawsze w treści wiadomości podają link. Po jego otwarciu mamy możliwość dokonania zapłaty. Pamiętajmy jednak, że może być to próba oszustwa.

    Korzystając z płatności w sieci zawsze należy zachować ostrożność i być czujnym. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załączonych do wiadomości linków i za ich pośrednictwem logować się na swoje konto bankowe. Linki te mogą kierować na fałszywą stronę banku. Z konta internetowego należy korzystać w sposób ostrożny. Logując się na stronę banku należy zwrócić uwagę na logo, nazwę i adres URL strony internetowej. Mała kłódka po lewej stronie linku oraz wyrażenie „https” świadczą o tym, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczne. Przed potwierdzeniem otrzymanego z banku sms-a z kodem do wykonania przelewu należy zweryfikować znajdującą się tam kwotę.

J.S.