Aktualności

Lublin: Potrącenie pieszej, zarejestrowane przez kamery miejskiego monitoringu

Data publikacji 26.11.2019

Bezpieczeństwo pieszych jest jednym z priorytetów lubelskich policjantów. Funkcjonariusze prowadzą działania prewencyjne, kontrolują miejsca zagrożone i przy każdej okazji przypominają o prawidłowym zachowaniu w obrębie przejść dla pieszych. Niestety nie wszyscy kierujący biorą sobie te rady do serca i w dalszym ciągu „na pasach” dochodzi do niebezpiecznych sytuacji – czyli tam gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni czuć się bezpiecznie. Jedno z takich zdarzeń odnotowały wczoraj wieczorem kamery miejskiego monitoringu.

    Wczoraj przed godziną 20:00 dyżurny KMP w Lublinie otrzymał zgłoszenie o potrąceniu pieszej pieszych przy ul. Lwowskiej. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że kobieta przekraczała jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych, gdzie została potrącona przez samochód osobowy marki Volvo jadący w kierunku al. Andersa. Na szczęście kobieta nie odniosła poważnych obrażeń. Kierowca był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym w kwocie 500 złotych.

  Zdarzenie miało miejsce na wyraźnie oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych - czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny.

Ładowanie odtwarzacza...

   Nagranie pokazuje również, że piesza nie rozejrzała się przed wejściem na przejście. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dużej mierze zależy od tego, czy sami stosujemy się do podstawowych zasad poruszania się po drodze.

   Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez drogę, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie  należy spodziewać się osób korzystających z jednośladów.

   Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.

KG