Aktualności

Puławy: Odblaski ratują życie

Data publikacji 22.10.2015

O tym jak mało widoczni jesteśmy na drodze bez założonych elementów odblaskowych pokazuje film z policyjnego videorejestratora. Młody mężczyzna idąc po drodze K-17 w bez odblasków nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie to powoduje. Policjanci ruchu drogowego poza mandatem wręczyli mu również kamizelkę odblaskową. Przepisy ruchu drogowego od roku nakazują posiadać przy sobie elementy odblaskowe. Niestety nie wszyscy się do nich stosują.

Od 31 sierpnia 2014 roku wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek poruszających się poza terenem zabudowanym. Niestety nie wszyscy stosują się do tych przepisów. O tym jak jesteśmy widoczni, a raczej niewidoczni na drodze, kiedy nie mamy przy sobie elementów odblaskowych pokazuje film z video rejestratora. Przed kilkoma dniami młody mężczyzna idąc po drodze K-17 w Parafiance był kompletnie niewidoczny. Policjanci ruchu drogowego poza mandatem wręczyli również pieszemu kamizelkę odblaskową.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że dochodzi do wielu wypadków. Często piesi sami wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach. W dodatku nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć taką osobę.

Od października ubiegłego roku do października 2015 r. w całym woj. lubelskim policjanci ujawnili 4585 wykroczeń popełnionych przez osoby piesze. Stróże prawa wystawali 3704 mandaty, 92 wnioski skierowane zostały do sądów, a w blisko 790 przypadkach zastosowano pouczenia.

MK

Film Kompletnie niewidoczny na krajowej 17-tce

Pobierz plik Kompletnie niewidoczny na krajowej 17-tce (format mp4 - rozmiar 3.97 MB)

Powrót na górę strony