Aktualności

Lublin: Policyjne kontrole w ramach akcji TIR (video)

Data publikacji 13.08.2018

Zużyta opona bieżnika, brak lusterka bocznego, uszkodzone lusterko oraz nietrzeźwość kierowcy m.in. takie nieprawidłowości ujawnili policjanci z lubelskiej drogówki, którzy prowadzili dziś działania pod nazwą „TIR”. Kontrole miały miejsce na drodze ekspresowej do Warszawy oraz na krajowej "dziewiętnastce" w Niedrzwicy Dużej.

W Markuszowie na ekspresówce do Warszawy stróże prawa pojawili się już w godzinach rannych. Uwaga funkcjonariuszy skupiła się na kierujących samochodami ciężarowymi. Stróże prawa zwracali uwagę na takie kwestie jak prędkość pojazdu,  czas pracy kierowców, sposób przewożenia ładunku, stan techniczny pojazdu, posiadanie  obowiązkowe dokumenty i trzeźwość kierujących.

 

Do jednej z kontroli funkcjonariusze zatrzymali kierującego renault z naczepą. Przewożący cement 59-latek został poddany badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. Policjantom przyznał, że dzień wcześniej po południu spożył alkohol, jednak był pewny, że do rana wytrzeźwieje. Wiele do życzenia pozostawiał też stan techniczny samochodu. Funkcjonariusze stwierdzili poważne ubytki w ogumieniu naczepy, a dokładniej nadmierne zużytą rzeźbę opony.

 

W tym przypadku kierowca musiał pożegnać się z prawem jazdy oraz dowodem rejestracyjnym.

 

Z kolei podczas innej kontroli pod lupą lubelskiej drogówki znalazł się kierujący samochodem marki Daaf. Najwyraźniej kierowca tego ciągnika siodłowego za nic miał kwestie bezpieczeństwa na drodze, ponieważ od strony kierowcy pojazd posiadał widocznie rozbite lusterko, zaś dolnego nie posiadał w ogóle. Nie trudno sobie wyobrazić, jak takie uchybienie w postaci niekompletnego i uszkodzonego lusterka mogło wpływać na bezpieczeństwo w trakcie podejmowanych na drodze  manewrów jak np. wyprzedzania.  W tym przypadku kierowcy został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu.

 
Z kolei inny patrol lubelskiej drogówki kontrolował także krajową „dziewiętnastkę”. Tutaj jednym z zatrzymanych do kontroli był kierujący nissanem. O ile stan techniczny pojazdu nie budził żadnych zastrzeżeń, za to wątpliwości wzbudził stan trzeźwości kierowcy. 23-latek „wydmuchał” bowiem ponad 0,5 promila. Za powyższe przewinienie odpowie przed sądem.

Podczas dzisiejszych działań policjanci sprawdzili stan trzeźwości blisko 60 kierujących pojazdami.
 

Takie akcje, jak ta dzisiejsza, będą kontynuowane. Zdarzenia drogowe z udziałem samochodów ciężarowych należą często do tych najtragiczniejszych w skutkach. Przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie  na linii ciągłej, przekraczanie dozwolonego czasu pracy kierowcy i jazda pod wpływem alkoholu to jedne przyczyn wypadków z udziałem tych pojazdów.

 

AK

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.41 MB)

Powrót na górę strony